Szczel-plast
Materiały uszczelniające i tworzywa konstrukcyjne

CIĘCIE WODĄ, LASER, OBRÓBKA CNC

Slider - Szczel-Plast

Kopolimery - czym są i gdzie się je wykorzystuje?

Kopolimery blokowe polipropylenu i polietylenu określa się najprościej PP-C, ale można spotkać się również z nazwą polipropylen blokowy. Czym one są? Według encyklopedii kopolimer to jeden ze związków chemicznych z rodzajów polimeru (inaczej homopolimeru), charakteryzuje się tym, że jego łańcuchy zawierają co najmniej dwa rodzaje merów. Spotkać się można z określeniem kopolimeryzacja, jest to polimeryzacja z udziałem minimum dwóch różnych monomerów, dzięki której otrzymuje się kopolimery. Powodem, dla którego tak często otrzymywane są kopolimery są ich właściwości fizyczne, które je wyróżniają, ponieważ nie mogą ich posiadać ani homopolimery, ani ich proste mieszaniny zawierające te same mery. W porównaniu z homopolimerynem PP-C charakteryzuje się dużo lepszymi właściwościami mechanicznymi w niższych temperaturach.

Kopolimery - tworzywo konstrukcyjne

Kopolimery uznawane są za jedno z najlepszych na rynku tworzyw konstrukcyjnych. Oferowane przez nas kopolimery spośród innych materiałów wyróżniają się przede wszystkim tym, że są najsztywniejszym oraz najmocniejszym termoplastem, czyli tworzywem termoplastycznym. Kopolimery nazywane są tworzywem konstrukcyjnym, ponieważ śmiało można je stosować przy produkcji skomplikowanych i niecodziennych komponentów. Swoją niezwykłą uniwersalność, a także wszechstronność zawdzięczają m.in. wysokiej wytrzymałości mechanicznej, twardości oraz sztywności. Ich podstawową własnością jest bardzo dobra trwałość kształtu.

Wyróżnić można kopolimery szczepione, z większą ilością łańcuchów bocznych, oraz styczne, gradientowe (rozkład merów jest dość losowy), naprzemienne i blokowe. Dostępne u nas są tworzywa konstrukcyjne tego typu w postaci czystej, bazowej, a także z dodatkiem wypełniaczy, które mogą mieć kolor czarny lub naturalny, czyli biały.

Właściwości fizyczne kopolimerów

Długi szereg dobrych właściwości fizycznych kopolimerów pozwala na ich szerokie zastosowanie niemal we wszystkich branżach oraz przy wytwarzaniu różnorodnych i trudnych komponentów. Wśród najważniejszych cech kopolimerów wymienić można ich wytrzymałość mechaniczną, sztywność oraz twardość. Warto pamiętać, że tego typu materiały mają doskonałe właściwości cierne oraz ślizgowe. Posiadają one dużo wyższą udarność niż homopolimery. Sprawdzą się przy pracach w niskich temperaturach, a ponadto będą odporne na działanie silnych alkalii. Ich głównym atutem jest dopuszczenie kopolimerów do kontaktu z żywnością. Jednym z przykładów jest kopolimer ABS, który otrzymywany jest w procesie polimeryzacji 1,3-butadienu i wyróżnia się łatwością w formowaniu i wytrzymałością na rozciąganie.

Zastosowanie kopolimerów

Tworzywo PP-C używane jest w przemyśle motoryzacyjnym i przemyśle elektronicznym oraz elektrotechnicznym jako elementy przekaźników czy łączników. Kopolimery wykorzystywane są przy budowie zbiorników sztucznych, przydomowych basenów oraz pojemników na żywność. Można je spotkać w medycynie jako akcesoria ortopedyczne.

Zapytaj o kopolimery

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą, zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń pod nr tel. 32 206 71 00, wyślij e-mail lub wypełnij formularz zapytania. Doradzimy w wyborze odpowiedniego kopolimery do Twoich potrzeb!

Formularz kontaktowy